You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Formula Student

Formula Student günümüzün en köklü mühendislik ve tasarım yarışmalarından biri olup ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (SAE) tarafından düzenlenen bir organizasyondur. Bu yarışma, öğrencilere otomotiv mühendisliği, tasarım, üretim ve yarış aracı geliştirme konularında pratik deneyim kazandırmayı amaçlar. Formula Student üçü statik, beşi dinamik olmak üzere sekiz etaptan oluşmaktadır. Bu etaplar şöyle sıralanabilir:

Hızlı Tur (Acceleration)50P: 75 metre mesafede en kısa sürede mümkün olan en yüksek hıza ulaşma yarışını içerir, kısacası aracın en yüksek hıza ulaşma yeteneğini ölçer. Her sürücünün 2 deneme hakkı bulunur.

Çeviklik (Skid-Pad)50P: ‘8’ rakamına benzeyen bir pist üzerindeki virajlarda ve slalom geçişlerinde aracın çevikliği ve yol tutuşu test edilir.

Yakıt Verimliliği (Fuel Economy)100P: Bu etapta dayanıklılık (endurance) etabını tamamlayan aracın ne kadar yakıt tükettiği hesaplanır ve bu sonuç tur süreleriyle birlikte hesaplanarak puanlama yapılır.

Dayanıklılık (Endurance)250P: 22 kilometre uzunluğundaki bir parkurda ve zorlu koşullarda gerçekleştirilen bir dayanıklılık yarışını içerir ve takımlar araca kesinlikle dokunamaz ancak 13. Turdan itibaren sürücü değişikliği yapılabilir.

Yarış (Autocross/Sprint)100P: Virajlar, düzlükler ve hızlı geçiş imkânı sağlayan etaplar içeren bir parkurda, tek bir turda en iyi zamanı yapma yarışını içerir. Bu yarışta iki sürücüye iki hak verilir.

Tasarım Sunumu (Design Presentation)150P: Takımların araç tasarımını ve aracın geliştirme süreçlerini jüri önünde sunduğu etaptır. Bu etapta aerodinamik, şasi, süspansiyon ve güç aktarma organları gibi elemanlar üzerinden puanlama yapılır.

İş Planı Sunumu (Business Presentation)75P: Takımların yarışma sürecindeki iş planlarını, proje yönetimi stratejilerini ve takım organizasyonlarını açıkladıkları etaptır. Bu etaptaki ana başlıklar finansal stratejiler ve pazarlama gibi konulardır.

Maliyet Analizi (Cost Report)100P: Takımlar, araçlarının üretim maliyetini ve maliyet etkinliğini içeren bir rapor sunarlar. Bu raporun içerisinde malzeme maliyetleri, işçilik, üretim süreci gibi ögeler yer alır.